Energie čchi - QI

Energie čchi Qi si lze představit jako rychlost a výkon motoru.

Nedostatek energie čchi Qi | Ilustrace David Vávra


Nedostatek energie čchi Qi
odpovídá nízké rychlosti a to buď z důvodu malého obsahu motoru, jenž neutáhne velké těžké auto (nedostatečnost JANG), nebo nízké rychlosti ze sníženého výkonu studeného motoru (chlad HAN). Obojí klade nároky na větší spotřebu benzínu (krev XUE) a oleje (JIN), proto i auto má zpočátku velkou spotřebu, více „žere“, aby doplnilo chybějící výkon (obézní lidé), dokud se později „nezadře“ (nechutenství).

Kupř. nedostatečnost energie čchi Qi v dráze sleziny se projevuje snadnou únavností, oslabení životního elánu a síly, vyčerpaností, depresemi, netečností, měkčí stolicí, zadýcháváním se, tichou mluvou, snadným pocením, dochází prostě k postupnému vybití baterek.


Stagnace energie čchi Qi
odpovídá přerušované jízdě „ s přískoky“, občasným zpomalením a opět náhlým zrychlením. Za tuto nevyrovnanou jízdu jsou odpovědny ucpávající se trysky (z vnitřních nečistot kupř. z potravy) či odcházející svíčky (z emocí). Takový motor pak jede pouze na 2 válce a ne na plný výkon, časem se hltí, vaří, až se ve finále může i zadřít…

Kupř. stagnace energie čchi Qi v dráze jater se může projevit u žen předmenstruačním napětím, vnitřním neklidem a podrážděností (přehříváním se motoru), častým střídáním nálad, náhlými výbuchy jak pláče, tak i hněvu (voda se vaří), tlakem na prsou, pocitem knedlíku v krku, častým zíváním a vzdycháním, cystami na prsou a vaječnících, myomy (ucpávající se trysky), bolestmi hlavy kolem menstruace, nafouknutím a nadýmáním, pocitem dyskomfortu v oblasti břišní.