NA DEPRESE: BYLINKY

K podzimnímu počasí patří i melancholické nálady, lítostivost a deprese. Je to způsobeno tím, že se den zkracuje a sluníčko přestává mít sílu. Proti těmto neduhům pomáhají vůně některých rostlin.

 

Borovice
Éterický olej z borovice posiluje obranyschopnost organismu. Pryskyřičná vůně dodává sebedůvěru, harmonizuje organismus a zklidňuje. Příznivě působí na dýchací systém, usnadňuje vykašlávání, při rýmě uvolňuje nosní dutiny. Je dokázáno, že prostředí borovicových hájů dokonce pomáhá při léčbě tuberkulózy. Vůně borovice příjemně a dokonale osvěží a dezinfikuje vzduch a působí i jako replent proti hmyzu. Použijeme-li ji do rostlinného oleje k masáži (na jednu polévkovou lžíci olivového, mandlového, lněného či sezamového oleje dáváme dvě až tři kapky éterického oleje), výborně uvolní ztuhlé a namožené svalstvo.
Šalvěj
Šalvěj má lehkou květinovou vůni s nádechem koření a ovoce. Působí protizánětlivě, protiplísňově a antibakteriálně. Dále posiluje paměť a přináší inspiraci. Při pocitech tělesného či duševního napětí pomáhá k následnému uvolnění. Osvědčila se jako pomocník při průduškových problémech, rýmě, otocích a žaludečních potížích.

Eukalyptus
Eukalyptus je nejlepším prostředkem k dezinfekci. Podporuje obranyschopnost organismu, má obrovské antibakteriální, protivirově a protiplísňové účinky. Uklidňuje, hojí, pomáhá dezinfikovat a zacelovat rány. Ulevuje při chřipce, nachlazení, zánětech, rýmě, usnadňuje vykašlávání, uvolňuje nosní dutiny, zmírňuje bolesti v krku, zpříjemňuje dýchání a snižuje horečku.

Yzop
Yzop posiluje imunitní systém, působí antibakteriálně a protivirově. Osvědčuje se při bronchitidách, bolestech v krku a kašli. Dále podporuje chuť k jídlu, napomáhá trávení, působí proti nadýmání a křečím a urychluje hojení ran. Jeho vůně harmonizuje, zlepšuje koncentraci, vnímání a myšlení. Uvolňuje napětí, úzkosti a deprese, působí i afrodiziakálně.